001„Przed nami ziemia, od lat w niewoli – idziemy ją wyzwolić”
6 sierpnia 2015 roku, dumnie kontynuując tradycję walczących o wolność kraju Piłsudczyków wyruszyliśmy na 150-kilometrowy marsz z krakowskich Oleandrów do Kielc, aby kolejny raz przypomnieć o chwale Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Jubileuszowy, 50. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej rozpoczął się odczytaniem sławnego rozkazu Marszałka, w którym słowa „Od dziś nie ma Strzelców, ani Drużyniaków” okazały się dla nas przesłaniem na nadchodzące dni.

6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów wymaszerowali w stronę Kielc najodważniejsi synowie Rzeczypospolitej pod wodzą Józefa Piłsudskiego. Szli po wolność i niepodległość kraju startego z mapy Europy przez zaborców. Już o godzinie 9:45 obalili słupy graniczne w Michałowicach i wyzwalając z rąk rosyjskiego okupanta Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Choiny nad Nidą i Szewce, dotarli do Kielc, gdzie zajęli strategiczne punkty miasta a o 16:00 stoczyli walkę z rosyjskim samochodem pancernym. Walczono także w okolicach Szydłówka i Zagórza.

My szliśmy ich śladem, w ten sposób oddając im hołd. W pełnym słońcu, pokonywaliśmy poobcieranymi stopami kolejne metry dróg i bezdroży, aby następnie dumnie ponieść sztandar Kadrówki, składać kwiaty pod kolejnymi pomnikami i pozdrawiać mieszkańców mijanych przez nas miast i wiosek, którzy witali nas zawsze pełni serdeczności, a często i podziwu.

Udział w popularnej „Kadrówce” to nie tylko marsz. To także zawody biegowe, które wygrała drużyna, której członkami byli Strzelcy z JS 1003, zawody strzeleckie, w których także wzięliśmy udział, a także konkurs historyczny i mecz piłki siatkowej.

Wieczorami, sponad ognisk unosiły się śpiewy, które przepięknie prowadził ksiądz kapelan – Marcin Oleksy a niekiedy i Komendant Marszu– Piotr Augustynowicz, a także opowieści starszych uczestników, którzy niejednokrotnie doświadczali represji i prześladowań za podążanie kadrówkowym szlakiem w ciemnych latach komunistycznego reżimu.

Tradycyjnie, uczestników Kadrówki dzieli się na cztery plutony, pierwszy z nich to tzw. pluton cywilny, w czwartym maszerują Strzelcy z ZS „Strzelec” OSW, w dwóch pozostałych- członkowie innych organizacji. Ten symboliczny podział, był jedynym w trakcie tegorocznej Kadrówki, członkowie wszystkich organizacji proobronnych biorących udział w Marszu szli wspólnie, w zgodzie, połączeni ideą większą i ważniejszą, niż jakiekolwiek dzielące ich spory.
Z dumą informujemy, że za prezentowanie godnej naśladowania postawy w trakcie Marszu, a także krzewienie idei niepodległościowej wśród młodzieży na ostatnim apelu wieczornym, wyróżniony został dowódca JS 1003 ŻP Warszawa – st. plut. ZS Jarosław SZYDŁOWSKI oraz niżej podpisana.

Za wszystkie piękne kadrówkowe wspomnienia, nowo zawiązane przyjaźnie, możliwość sprawdzenia się i wielokrotnego pokonania swoich słabości, a także za wszystkie miłe słowa i gesty ze strony witających nas i żegnających mieszkańców miejscowości, które mijaliśmy bardzo serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję – do zobaczenia za rok!

Sekc. ZS Agata RING
Pisarz JS 1003 ŻP Warszawa